• Joga
  • Joga
  • Joga

Ania Mosakowska

Ania Mosakowska

Od lat pracuję z ludźmi i dla ludzi. Jako coach i trener psychologii biznesu wspieram inicjatywy, pomagam utrzymać motywację, słucham. I właśnie słuchanie zaprowadziło mnie do jogi. W pewnym momencie stało się dla mnie jasne, że wszyscy mamy podobne dylematy: czujemy się zestresowani, nie do końca umiemy odpocząć, odczuwamy ból fizyczny i nierzadko egzystencjalny. Ja nie byłam wyjątkiem. Zaczęłam szukać czegoś, co połączyłoby psychologię, którą posługiwałam się na co dzień, z filozofią, którą studiowałam wcześniej - ponieważ wiedziałam, że obydwie te dyscypliny mogą nieść realną pomoc. Wiedziałam - to słowo klucz.

Intuicyjnie zaczęłam szukać dopełnienia wiedzy, którym okazało się doświadczenie. Joga pozwoliła mi doświadczać tu i teraz. Bardzo szybko zaczęłam czuć swoje ciało - wcześniej wiedziałam, że je mam. Różnica okazała się dla mnie tak duża, że zaczęłam praktykować częściej. Używając porównania: można znać definicję spontaniczności czy szczęścia ale nie umieć ich doświadczać. Tak samo można znać definicję ciała, umieć wymieniać kolejne układy wraz z ich zawiłościami, ale go nie czuć. Przez ostatnich osiem lat poznawałam różnych nauczycieli, patrzyłam jak uczą i doświadczałam ich mądrości. W tym czasie zaczęłam się lepiej czuć, lepiej odżywiać, mniej oceniać świat i ludzi a bardziej doświadczać.  W 2014 roku skończyłam kurs instruktorski i zaczęłam dzielić się doświadczeniem jogi z innymi. I kocham to!

Tyle o mnie. A jaka jest Twoja historia?

 

Ania Wilk

Pieć lat temu po raz pierwszy stanęłam na macie. Po roku samodzielnej praktyki trafiłam do Ewy Szprenger. To Ona nauczyła mnie podstawowych asan, korygowała błędne ułożenie ciała. To u Ewy poczułam, co to znaczy relaks. W międzyczasie zaczęłam też uczęszczać na zajęcia do Mirki Weręgowskiej. U Mirki nabrałam odwagi do balansów na rękach i przedramionach. To za Jej radą trafiłam do kolejnego nauczyciela - Roberta Spicy w Bydgoszczy. Robert pokazał mi zupełnie nowe oblicze jogi. Dzięki intensywnej praktyce pod jego niezwykle czujnym i mądrym okiem zrozumiałam, że sama elastyczność ciała to za mało by zbudować stabilizację ciała i umysłu.
Chcąc doskonalić się we własnej praktyce oraz w uczeniu innych rozpoczęłam dodatkowo naukę na 3-letnim kursie nauczycielskim metodą Iyengara u Konrada Kocota w Krakowie. To niezwykle doświadczony i życzliwy nauczyciel, który chętnie dzieli się swoją wiedzą.
Swoją wiedzę i praktykę staram się również pogłębiać sięgając do literatury oraz uczestnicząc w warsztatach u takich nauczycieli jak: Robert Spica, Ałła Raginis, Ewa Wardzała, Gabrilla Giubilaro, Carrie Owerko.
Dzięki praktyce jogi nabyłam większej świadomości siebie, harmonii i równowagi pomiędzy światem zewnętrznym i wewnętrznym. Mam poczucie, że moje różne poszukiwania życiowe znajdują swoje źródło właśnie w jodze.

 

Monika Janas

Jestem psychologiem. Jogę praktykuję systematycznie od 17 lat a od 15 lat u nauczycieli uczących według metody B.K.S. Iyengara. Oprócz regularnej praktyki uczestniczyłam w licznych warsztatach doskonalących. W lipcu 2017 roku uzyskałam tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności Hatha Joga na kursie prowadzonym przez prof. Janusza Szopę. W jodze z powodzeniem poszukuję relaksu i zdrowia i tym chcę się dzielić z innymi. Mottem mojej pracy jest dążenie do równoważenia inteligencji umysłu z inteligencją serca.

 

Sławek Bogacki

S.Bogacki3Jogę praktykuję od 2005 roku- do 2013 roku pod opieką swojej pierwszej nauczycielki Ewy Szprenger. Ostatnio jestem miłośnikiem jogi funkcjonalnej propagowanej przez Radka Rychlika, w którego warsztatach często uczestniczę. Zdarza mi się prowadzić zajęcia Nordic Walking na wyjazdowych kursach jogi. W 2017 roku ukończyłem kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością Hatha Joga organizowany przez TKKF Toruń pod kierunkiem Profesora Janusza Szopy i od tego momentu prowadzę zajęcia ukierunkowane na jogę funkcjonalną/akademicką. W ramach współpracy z Polską Federacją Nordic Walking prowadzę zajęcia jogi ukierunkowane na stretching/rozciąganie dla uczestników kończących zmagania w zawodach Pucharu Polski Nordic Walking.
Z wykształcenia jestem informatykiem. Moją wielką pasją jest ruch. Jestem ultra-maratończykiem i maratończykiem nordic walking. Wielokrotnie triumfowałem podczas zawodów o randze Mistrzostw Polski i Pucharu Polski na dystansach maratońskich i półmaratońskich. Jestem również instruktorem i sędzią podczas zmagań Nordic Walking.